Umro je akademik Josip Božičević, prijatelj Fakulteta

božićević 1d0a7 U subotu, u 92. godini života, umro je Josip Božičević, istaknuti hrvatski građevinski i prometni stručnjak. Bio je nekadašnji ministar prometa i veza, jedan od osnivača Hrvatske akademije tehničkih znanosti, dekan Fakulteta prometnih zanosti u Zagrebu, redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, višestruki sudionik IMSC konferencija i prijatelj našeg Fakulteta.

Rođen je u Josipdolu 17. ožujka 1929. godine. Doktorirao je građevinarstvo 1965. te prometnu tehnologiju 1983. Zapošljava se na željeznici (ŽTP, Zagreb 1956–71), a na Građevinskom fakultetu u Zagrebu bira u zvanje izvanrednog profesora 1971. Nastavnik je na Višoj školi za cestovni saobraćaj u Zagrebu (1971–82), koja njegovim zalaganjem prerasta u Fakultet prometnih znanosti. Redoviti profesor postaje 1978. Osnivač je Hrvatske akademije tehničkih znanosti (1994) i njezin predsjednik (1994–97). Dao je važan prinos istraživanju kolosijeka; primjena njegove izvedbe dvostrukoelastičnog spoja tračnica i pragova, poboljšanog zavarivanja tračnica te osobito posebne vrste betonskog praga unaprijedila je infrastrukturu naših željeznica. Dobitnik je i Državne nagrade za životno djelo (1998).